AQ3208S is high resolution, high speed Eco Solvent printer designed for fast production of traditional roll applications.
Up to 3.2m width or 2-roll up to 1.6m, all standard materials which are printable by Eco Solvent inks.
For instance, car wrapping applications, PVC banner, truck curtains, laminated or varnished applications, synthetic leather,
industrial PP processes, … or simply low cost paper, like citylights, posters or other paper applications - including blueback paper.
Heavy construction, high quality materials and processing tolerances guarantee stability, print quality and continuous operation.
Radical approach to design without cost compromises. This is why is possible to have such high speeds and still keeping quality.

AQ3208S use Epson I3200-E1 precision core print heads. High resolution, very small drop size, high precision and excellent reliability.
Nozzle density and staggered print head design make possible for this printer to reach up to 190 m2/h in 360x1800 dpi Draft mode.
Production printing is possible already at 155 m2/h, while for most demanding application standard speed is High-res mode at 110 m2/h at 720x1200 dpi.

Legendary GongZheng ink system for solvent printer has been further improved for this compact printer. Ink is supplied
to 8 Epson I3200-E1 print heads even on highest consumption, minimum ink spray and low frequency of auto-cleaning cycles.
Intelligent and efficient drying system is here to make sure that prints are properly dried and that power consumption is minimal.
Heavy duty media handling system is available as option*
| Model | ThunderJet AQ3208S |
|---|---|
| Print Head | 8 Epson I3200-E13200 Precision Core Print Heads |
| Technology | Piezzo, Variable drop 4 levels |
| Ink | EPI2 - 2 years durability eco solvent ink |
| Available colors | CMYK |
| Head configurations | 8xCMYK |
| Ink supply system | 2L bulk ink with intermediate pressure controlled ink cartridges |
| Printing width | Max 3200mm |
| Media Type | Vinyls, Banner, Textile, Paper, other Eco Solvent printable materials |
| Roll weight | Max 150kg |
| Core diameter | 3in (76.2mm) or 2in (50.8mm) |
| Drying system | 3 heaters and dual IR dryers with blower fans |
| Printing speed | m2/h |
| Draft 360x1800 dpi | 190 m2/h |
| Production 720x1200 dpi | 155 m2/h |
| Hi-resolution 720x1200 dpi | 110 m2/h |
| Photo 720x1800 dpi | 85 m2/h |
| Data interface | Ethernet external, Fiber Optics internal |
| Working environment | Temp 23C~27C, Humidity 50% ~ 80% |
| Software | PhotoPrint / Onyx (optional), GZ printer manager |
| Power | Single phase, 50/60Hz, AC 220V +/- 10%, 7A (Printer), 17A*2 (IR Dryer) |
| Installed Size | LxWxH(mm): 4885x1401x1661 (printer) |
| Weight NW / GW | 905 kg / 1195 kg |
*posted data could slightly differ due to measurement methodology and change due to constant development and process improvement