GZH52KM Pro
Gongzheng GZH52KM is the last generation of Heavy Duty Roll-to-Roll printers. It has integrated all avalable features needed for modern applications. Oversized motion system, separate media handlers for different material types or sized, multiroll operation, mesh kit, easy maintenance, quick start/stop procedures, Industry 4.0 preparation.
- Oversized Rubber roller motion system for heavy duty production
- Separate airshaft media handler for 3.2 application
- Dual roller media holders on both sides for 3+ rolls
- Native Multiroll operation
- Integrated mesh kit for printing porous materials
- Water-cooled print plate with integrated vacuum holding system
- Water-cooled high power UV LED lamps
- Optimized ink system for up to 6 rows of printheads/
- Simplified and ergonomical maintenance
- Fully optimized print engine for maximum stability
- Up to 40 printheads for maximum versatility
- Gongzheng GreenGuard Gold certified inks
There is little this one can not do in roll application. If you need only color printing, or printing with underlaying or overlaying white or even “day and night” modes, availaible configurations can cover it all. In case you need something specific in mind - please check with us. Printer is configurable to match specific request.
Horizontal head carriage motion is controlled by top of the line linear motor assembly combined with
most precise and durable linear guides and bearings munfactured and controlled under highest standards.
Of course, best components provide long service life of equipment.

Printer is available in multiple configurations. From base configuration 16 heads - 4 rows of CMYK build
by amazing Konica Minolta reliable KM1024a printheads - up to amazing 40 print head configuration - 6 rows of
CMYKlclm/FyFm and 2x2 rows of white.
| Model | GZH52KM |
|---|---|
| Print Head | 16-40 Konica Minolta 1024a/1024i |
| Resolution | 508 x 1080 / 1440 / 2880 dpi |
| Curing system | Dual water cooled hi power LED lamps |
| Ink | Gongzheng GreenGuard Gold certified UV curable ink |
| Color configurations | CMYK, CMYKlclm, CMYKlclm+W, CMYK+W |
| Ink supply system | Opimized In-house developed negative pressure system with White ink recirculation |
| Ink tank | 5L |
| Media thickness | Max 50mm |
| Media Type | Flexible media: Vinyl, Banner, Textile, Paper, Polypropylene films, Leather… |
| Printing Size | Max 5200 mm |
| Printing speed KM1024i | 4xCMYK —— 6xCMYK |
| Max speed 508x1080 | 330 m2/h — 450 m2/h |
| Production 508x1080 | 140 m2/h — 210 m2/h |
| Quality 508x1440 | 90 m2/h — 125 m2/h |
| Hi Resolution 508x2880 | 68 m2/h — 102 m2/h |
| Data interface | USB 3.0 external, Fiber Optics internal |
| Working environment | Temp 20C~28C, Humidity 40% ~ 70% |
| Software | Onyx, FlexiPRINT UV edition, GZ printer control interface optional Caldera, PrintFactory, … |
| Power | Three phase, 50/60Hz, AC 380V +/- 10%, 30A, standard consumption 16KVA |
| Installed Size | LxWxH(mm): 8340x1680x2185 |
| Weight | 3800 kg |
*posted data could slightly differ due to measurement methodology and change due to constant development and process improvement